FAQ - Najczęstsze Pytania o Folie Okienne

jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytanie, napisz do nas na info@lustro-weneckie.pl

1. Jaki efekt tworzą Folie Okienne? Czy tylko Wenecki?

OGT F-Onet subpage banner 202201 - Montaże_edited.jpg

Istnieje kilka typów Folii Okiennych, w zależności od potrzeb Klienta. Najważniejsze benefity, które dają Folie, to Efekt Lustrzany (Lustra Weneckiego) oraz bardzo silny Efekt Przeciwsłoneczny: odbicie ciepła i promieni słońca (UV), bez zbytniego przyciemnienia wnętrza. Większość naszych Folii daje oba te efekty jednocześnie, choć można dobrać modele, które dają tylko jeden z dwóch.

Inne główne typy Folii Okiennych to Antywłamaniowe (efekt ochrony szkła przed zbiciem) oraz Matowe (blokada widoczności w obie strony). Jest jeszcze osobny typ Folii Przeciwsłonecznych PP, dedykowany na Świetliki Dachowe - głównie w obiektach przemysłowych.

2. Czy Folia Przeciwsłoneczna mocno wychłodzi moje wnętrze?

Tak, dzięki zawartemu w Folii poliestrowi odbicie energii cieplnej jest bardzo skuteczne. W upalne, letnie dni, daje to obniżkę temperatury o co najmniej 5-6 °C, często dużo więcej. W większości przypadków, Folia skutecznie zastępuje Klimatyzację lub obniża jej użycie - mocno zmniejszając rachunki za energię - Twoje prywatne lub Firmowe.

Najwyższe parametry redukcji ciepła posiada Folia Armolan M20 XT, a w dalszej kolejności - jaśniejsza Armolan M35 XT. Redukują one odpowiednio 80% i 65% energi cieplnej, która dociera na Twoje okna.

3. Czy Folię na Okna mogę założyć samemu?

Folię zdecydowanie można montować samodzielnie i często to polecamy. Jeśli do instalacji podejdą 2 osoby, nie sprawi większych trudności - zwłaszcza, że Folię przygotujemy na wymiar, a do przesyłki dołączymy narzędzia do montażu oraz szczegółową instrukcję.

Jedyny wyjątek to Folie Antywłamaniowe, które z racji na swą rolę są aż 6-krotnie grubsze od klasycznych Folii Lustrzanych - i tym samym trudne w montażu. W tym jednym przypadku zawsze zalecamy zlecenie Montażu profesjonalnym wykonawcom.

4. Czy Folię lepiej zakładać od środka, czy od zewnątrz?

Każda Folia Lustrzana i Przeciwsłoneczna ma swoją wersję wewnętrzną i zewnętrzną. Obie wersje dają ten sam efekt (termiczny i wizualny), ale jeśli to możliwe - zawsze lepiej montować Folię na zewnątrz. 
 

Folia zewnętrzna lepiej chroni okna, gdyż odbija energię cieplną i słoneczną przed jej dotarciem na powierzchnię szkła. To wydłuża żywotność okien, zapobiegając ich nagrzewaniu.
Montaż wewnętrzny polecamy tylko wtedy, gdy nie ma możliwości instalacji Folii od zewnątrz, a okna nie są duże. Zdecydowanie odradzamy montaż wewnętrzny na oknach większych niż 1m.kw., wystawionych na mocne światło.

5. Ile czasu wytrzyma Folia Przeciwsłoneczna na moich oknach? Jaka jest gwarancja producenta?

Gwarancja fabryczna na wszystkie Folie Okienne wynosi 5 lat od daty montażu. Wyjątkiem jest Folia montowana na oknach poziomych lub skośnych (np. dachowych) - wtedy gwarancja wynosi 3 lata (to głównie kwestia zalegania śniegu na oknach zimą). 

W rzeczywistości, Folia powinna wytrzymać mniej więcej dwukrotnie dłużej (tj. 9 - 10 lat). Po tym okresie, Folię można bezpiecznie zdjąć bez żadnych szkód dla okien i elementów elewacji. 

Gwarancja i wytrzymałość Folii są potwierdzone Atestami i Certyfikatami, m.in. PZH (Polski Zakład Higieny) oraz MPA (atest bezpieczeństwa UE).

NIZP ATEST - Logo Produkt z Atestem - transparent II.png

6. Czy Folia Lustro Weneckie da prywatność również w nocy?

Stworzony przez Folię Efekt Wenecki na pewno utrzyma się przez cały dzień (tzn. przy świetle dziennym), nawet przy zapalonym świetle w środku.
 

Efekt zniknie natomiast po zapaleniu światła w nocy. Nie istnieje Folia, która jest w stanie wytworzyć skuteczny Efekt Lustrzany (Wenecki) również po zmroku - doskonale pokazuje to ten materiał na YouTube, który nagraliśmy w naszej siedzibie.

Po zmroku, przy zapalonym świetle, dla pełnej prywatności trzeba się wspomagać roletami lub zasłonami.

Jednym słowem, hasło "Lustro Weneckie dzień i noc" to chwyt marketingowy, na który nie powinieneś się złapać :)

7. Czy Folia mocno zaciemni pomieszczenia?

Nie - nawet najciemniejsza z Folii Lustrzanych nie zabierze więcej niż 8-10% światła.

Folie Lustrzane typu M35 XT oraz M50 XT zabierają tak mały procent światła widzialnego, że nie wychwyci tego ludzkie oko. Jeśli więc Twoim wymogiem jest utrzymanie jasności w środku po montażu Folii, te modele będą dla Ciebie najlepsze.  

8. Jeśli nie mam żadnej wiedzy o Foliach Okiennych, który model wybrać dla siebie?

Folie Lustrzane i Przeciwsłoneczne występują w kilku różnych typach, ale zdecydowana większość realizacji (ok. 90%) jest wykonywana przy użyciu dwóch typów: Armolan M20 XT oraz Armolan M35 XT.

Dzieje się tak dlatego, że te 2 modele łączą w sobie bardzo skuteczny Efekt Lustrzany i prywatność wnętrz oraz silne odbicie promieni cieplnych. Działają więc jako Folia Lustrzana i Przeciwsłoneczna jednocześnie, dając dwa duże benefity naraz.

Pozostałe typy Folii są często albo zbyt jasne, albo zbyt ciemne na potrzeby domów, mieszkań, biur, hal przemysłowych czy przeszklonych biurowców. Ich użycie ma więc charakter zadaniowy, pod specyficznie wymagany efekt, np. radykalne zaciemnienie wnętrza, oklejenie budynku ochrony lub konkretny efekt kolorystyczny.

Dla przykładu, Folia M50 XT jest często montowana na witryny w kwiaciarniach czy salonach jubilerskich, gdyż jej Efekt Lustrzany jest niemal zerowy, a Przeciwsłoneczny - wciąż bardzo duży (50%). Dzięki temu, wnętrza nagrzewa się dużo mniej, ale Klienci widzą wszystko przez witryny.

9. Czy założenie Folii będzie przeszkadzać roślinom wewnątrz budynku?

Na szczęście nie i podejrzewamy, że Folia Okienna nie miałaby racji bytu jako produkt gdyby przeszkadzała roślinom w swobodnym rozwoju. 

 

Założenie Folii nie wpływa na przepuszczalność promieni IR, potrzebnych kwiatom i innym roślinom.

Folie Lustrzane blokują 99% promieni tzw. UVA i UVB (ultrafiolet odpowiedzialny za blaknięcie mebli, tkanin itp.), przepuszczając taką ilość promieni IR, by rośliny korzystały z niej bez utraty komfortu. Dzięki temu wpływ Folii na korzystanie roślin ze słońca jest zerowy: piszemy o tym na naszym blogu w tym wpisie

10. Czy Folię można będzie bezproblemowo zdjąć po jakimś czasie?

Oczywiście. Folia jest wyprodukowana z myślą o użytkowaniu na oknach przez wiele lat. Po tym czasie (lub rzecz jasna wcześniej, jeśli zajdzie potrzeba) Folię można zdjąć poprzez zerwanie, bez żadnego uszczerbku dla okien. Po zerwaniu na powierzchni szyby może jedynie pozostać sporo resztek kleju, który należy usunąć (zeskrobać) przy pomocy żyletek nierysujących szkła. 

Naszym zdaniem, łatwość w montażu jak i demontażu Folii Okiennych to jedna z jej głównych zalet. Jako jedyne rozwiązanie Lustrzane lub Przeciwsłoneczne, nie wymaga ingerencji w elewację, ściany lub ramy okien - w przeciwieństwie do Rolet Okiennych, Zasłon czy Klimatyzacji.

dodatkowe materiały:

Folia Zewnętrzna Armolan M XT - budynki artystyczne w Poznaniu
OGT - LW Main Logo.jpg

jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytanie, napisz do nas na info@lustro-weneckie.pl