top of page

FAQ | Najczęstsze Pytania o Folie Okienne

nie widzisz odpowiedzi na Twoje pytanie? 

napisz do nas: info@lustro-weneckie.pl

odwiedź również naszego bloga o Foliach Okiennych

OGT F-Onet subpage banner 202201 - Montaże_edited.jpg

1. Jaki efekt tworzą Folie Okienne? Czy tylko Wenecki?

Istnieje kilka typów Folii Okiennych, w zależności od potrzeb Klienta. Najważniejsze benefity, które dają Folie, to Efekt Lustrzany (Lustra Weneckiego) oraz bardzo silny Efekt Przeciwsłoneczny: odbicie ciepła i promieni słońca (UV), bez zbytniego przyciemnienia wnętrza. Większość naszych Folii daje oba te efekty jednocześnie, choć można dobrać modele, które dają tylko jeden z dwóch.

Oprócz Folii Lustro Weneckie i Folii Przeciwsłonecznych, pozostałe główne typy Folii Okiennych to Antywłamaniowe (efekt ochrony szkła przed zbiciem) oraz Matowe (blokada widoczności w obie strony). Jest jeszcze osobny typ Folii Przeciwsłonecznych PP, dedykowany na Świetliki Dachowe - głównie w obiektach przemysłowych.

2. Czy Folia Przeciwsłoneczna naprawdę mocno wychładza wnętrza?

Tak, dzięki zawartemu w Folii poliestrowi odbicie energii cieplnej jest bardzo skuteczne. W upalne, letnie dni, daje to obniżkę temperatury o co najmniej 7-8°C, często wyraźnie więcej. W większości przypadków, Folia skutecznie zastępuje Klimatyzację lub obniża jej użycie - mocno zmniejszając rachunki za energię, zarówno Twoje prywatne jak i Firmowe. Rekordowe spadki temperatury, które odnotowaliśmy u naszych Klientów, przekraczają 15°C - nietrudno się domyśleć jak mocno spada wtedy koszt klimatyzacji w domu, w biurze lub w budynkach firmowych.

Ze wszystkich Folii, najwyższe parametry redukcji ciepła posiada model Armolan M20 XT, a w dalszej kolejności - jaśniejsza Armolan M35 XT. Te modele Folii Przeciwsłonecznych (inaczej Folii Atermicznych lub Folii Termoizolacyjnych) redukują odpowiednio 80% i 65% energi cieplnej, która dociera na okna. Odbicie promieni UV dla obu Folii to 99%.

Jedno zdanie o efekcie przeciwsłonecznym zimą: na szczęście jest neutralny. Słońce zimą dogrzewa wnętrza samymi widocznymi promieniami (a nie UV lub IR), a te nie są redukowane przez Folie. W efekcie, w okresie zimowym obecność Folii w ogóle nie wpłynie na temperatury we wnętrzach.

3. Czy Folię na Okna mogę założyć samemu?

Folię zdecydowanie można montować samodzielnie i często to polecamy. Jeśli do instalacji podejdą 2 osoby, zazwyczaj nie sprawi żadnych trudności - zwłaszcza, że Folię w parku maszyn Armolan przygotujemy na wymiar, a do przesyłki dołączymy narzędzia do montażu oraz szczegółową instrukcję.

Jedyny wyjątek to Folie Antywłamaniowe, które z racji na swą rolę są aż 6-krotnie grubsze od klasycznych Folii Lustrzanych - i tym samym trudne w montażu. W tym przypadku zalecamy zlecenie Montażu profesjonalistom.

4. Czy Folie lepiej zakładać od środka, czy od zewnątrz?

Każda Folia Lustrzana i Przeciwsłoneczna ma swoją wersję wewnętrzną i zewnętrzną. Obie wersje dają ten sam efekt (termiczny i wizualny), ale jeśli to możliwe - zawsze lepiej montować Folię na zewnątrz
 

Folia zewnętrzna lepiej chroni okna, gdyż odbija energię cieplną i słoneczną przed jej dotarciem na powierzchnię szkła. To wydłuża żywotność okien, zapobiegając ich nagrzewaniu.
Montaż wewnętrzny zalecamy tylko wtedy, gdy nie ma możliwości instalacji Folii od zewnątrz, a okna nie są duże. Zdecydowanie odradzamy montaż wewnętrzny na oknach większych niż 1m.kw., wystawionych na mocne światło.

5. Ile czasu wytrzyma Folia Przeciwsłoneczna na moich oknach? Jaka jest gwarancja producenta?

Gwarancja fabryczna na wszystkie Folie Okienne wynosi 5 lat od daty montażu. Wyjątkiem jest Folia montowana na oknach poziomych lub skośnych (np. dachowych) - wtedy gwarancja wynosi 3 lata (to głównie kwestia zalegania śniegu na oknach zimą). 

W rzeczywistości, Folia powinna wytrzymać mniej więcej dwukrotnie dłużej (tj. 9-10 lat). Po tym okresie, Folię można bezpiecznie zdjąć bez żadnych szkód dla okien i elementów elewacji. 

Gwarancja i wytrzymałość Folii są potwierdzone Atestami i Certyfikatami, m.in. PZH (Polski Zakład Higieny) oraz MPA (atest bezpieczeństwa UE).

NIZP ATEST - Logo Produkt z Atestem - transparent II.png

6. Czy Folia Lustro Weneckie da prywatność również w nocy?

Stworzony przez Folię Efekt Wenecki na pewno utrzyma się przez cały dzień (tzn. przy świetle dziennym), nawet przy zapalonym świetle w środku.
 

Efekt zniknie natomiast po zapaleniu światła w nocy. Nie istnieje Folia, która jest w stanie wytworzyć skuteczny Efekt Lustrzany (Wenecki) również po zmroku - doskonale pokazuje to ten materiał na YouTube, który nagraliśmy w naszej siedzibie.

Po zmroku, przy zapalonym świetle, dla pełnej prywatności trzeba się wspomagać roletami lub zasłonami.

Jednym słowem, hasło "Lustro Weneckie dzień i noc" to chwyt marketingowy, na który nie powinieneś się złapać :)

Szczegółowy wpis na naszym blogu tutaj.

7. Czy Folia mocno zaciemni pomieszczenia?

Nie - nawet najciemniejsza z Folii Lustrzanych (model M20 XT) nie zabierze więcej niż 8-10% światła. Najczęściej zresztą zabierze go dużo mniej, bo im większe przeszklenie pomieszczenia, tym większe rozproszenie tego efektu.

Folie Lustrzane typu M35 XT oraz M50 XT zabierają tak mały procent światła widzialnego, że najczęściej nie wychwyci go ludzkie oko. Jeśli więc chesz bezwzględnie utrzymać identyczny poziom światła we wnętrzach po montażu Folii, prawdopodobnie te modele będą dla Ciebie najlepsze.  

8. Nie mam żadnej wiedzy o Foliach Okiennych. Który model Folii wybrać dla siebie?

Folie Lustrzane i Przeciwsłoneczne występują w kilku różnych typach, ale zdecydowana większość realizacji (ponad 95%) jest wykonywana przy użyciu dwóch typów: Armolan M20 XT oraz Armolan M35 XT.

To dlatego, że te 2 modele łączą w sobie bardzo skuteczny Efekt Lustrzany i prywatność wnętrz oraz silne odbicie promieni cieplnych, a jednocześnie nie zaciemniają zbytnio wnętrz. Działają więc jako Folia Lustrzana i Przeciwsłoneczna jednocześnie, dając dwie duże korzyści naraz ale nie obniżając komfortu pobytu we wnętrzach.

Pozostałe typy Folii są często albo zbyt jasne, albo zbyt ciemne na potrzeby domów, mieszkań, biur, hal przemysłowych czy przeszklonych biurowców. Ich użycie ma charakter zadaniowy, pod specyficznie wymagany efekt: zaciemnienie wnętrza pod badania laboratoryjne, oklejenie budynku ochrony lub konkretny efekt kolorystyczny.

Dla przykładu, Folia M50 XT jest często montowana na witryny w sklepach, kwiaciarniach czy salonach jubilerskich, gdyż jej Efekt Lustrzany jest niemal zerowy, a Przeciwsłoneczny - wciąż bardzo duży (50%). Dzięki temu, wnętrze nagrzewa się dużo mniej, ale Folia nie przeszkadza Klientom w pełnej ekspozycji witryn.

9. Czy założenie Folii będzie przeszkadzać roślinom wewnątrz budynku?

Na szczęście nie i podejrzewamy, że Folia Okienna nie miałaby racji bytu jako produkt gdyby przeszkadzała roślinom w swobodnym rozwoju. 

 

Założenie Folii nie wpływa na przepuszczalność promieni IR, potrzebnych kwiatom i innym roślinom.

Folie Lustrzane blokują 99% promieni tzw. UVA i UVB (ultrafiolet odpowiedzialny za blaknięcie mebli, tkanin itp.), przepuszczając taką ilość promieni IR, by rośliny korzystały z niej bez utraty komfortu. Dzięki temu wpływ Folii na korzystanie roślin ze słońca jest zerowy: piszemy o tym na naszym blogu w tym wpisie

10. Czy Folię można będzie bezproblemowo zdjąć po jakimś czasie?

Oczywiście. Folia jest wyprodukowana z myślą o użytkowaniu na oknach przez wiele lat. Po tym czasie (lub rzecz jasna wcześniej, jeśli zajdzie potrzeba) Folię można zdjąć poprzez zerwanie, bez żadnego uszczerbku dla okien. Po zerwaniu na powierzchni szyby może jedynie pozostać sporo resztek kleju, który należy usunąć (zeskrobać) przy pomocy żyletek nierysujących szkła. Ogólnie - bardzo prosty zabieg, niewymagający fachowej wiedzy ani praktyki.

Naszym zdaniem, łatwość w montażu jak i demontażu Folii Okiennych to jedna z jej głównych zalet. Jako jedyne rozwiązanie Lustrzane lub Przeciwsłoneczne, nie wymaga ingerencji w elewację, ściany lub ramy okien, a także nie zależy od udziału profesjonalistów w montażu - w przeciwieństwie do Rolet Okiennych czy Klimatyzacji.

Folia Zewnętrzna Armolan M XT - budynki artystyczne w Poznaniu
OGT - LW Main Logo.jpg

odwiedź też:

jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytanie, napisz do nas na info@lustro-weneckie.pl
 

bottom of page