top of page

Jak działa Folia Lustro Weneckie ?

Logo Firmy Armolan Poland - Folie Okienne, Poznań

Lustro Weneckie (inaczej Lustro Fenickie bądź Lustro Półprzepuszczalne) ma jedno proste zadanie: zapewnić maksimum dyskretności i prywatności we wnętrzach, przy jednoczesnej kontroli wizualnej przestrzeni z drugiej strony okna. W skrócie, Ty widzisz wszystko, Ciebie nie widzi nikt.

Obecnie, Efekt Wenecki na oknach uzyskuje się najczęściej poprzez montaż Folii Lustrzanej na okna. Folia posiada z jednej strony cienką warstwę mocnego metalu, dającego efekt klasycznego Lustra. Z drugiej strony Folia jest barwiona, dzięki czemu utrzymuje efekt wenecki (półprzepuszczalny).

Ważna uwaga: elementem koniecznym do efektu Lustra Weneckiego jest odpowiednia gra świateł:  pomieszczenie 'schowane' za Lustrem nie może być mocniej oświetlone - a najlepiej, gdy jest oświetlone słabiej (choćby o 1%). 

Sprawdź wizualizację video:  
BIURO lub DOM / MIESZKANIE

Czy oznacza to, że zwrot 'Folia Lustro Weneckie Dzień i Noc', często spotykany w reklamach, jest wyłącznie chwytem marketingowym?

Bez ingerencji w grę świateł - na pewno. Jeśli Lustro ma działać na zewnętrznej szybie budynku, wnętrze nie może być mocniej oświetlone niż przestrzeń za oknem. Efekt Wenecki, który Folia zapewnia przy świetle dziennym, trudniej utrzymać po zmroku; od nas dowiesz się zresztą, jakie są opcje obejścia tego problemu. 

Efekt Folii Lustro Weneckie w pokoju przesłuchań
Folia Lustro Weneckie na pokoju gier w Finale Mistrzostw Świata w Sachach, Nowy Jork 2016

Kto skorzysta zatem na Folii Lustro Weneckie?
Oto kilka przykładów zastosowania:

(1) Twoja Firma ma magazyn wartościowych przemiotów i nie chesz, by ktokolwiek widział jego zawartość.

(2) Sąsiedzi lub przechodnie zaglądają do wnętrza mieszkania z bliskiej odległości.

(3) Chcesz mieć podgląd na halę produkcyjną (część biura, fabryki itp.) tak, by nikt nie widział, czy jesteś obecny i czy praca jest obserwowana.

(4) Zatrudniasz pracowników ochrony, którzy lepiej wykonają swoje zadanie, gdy będą wszystko widzieć - sami pozostając niewidoczni.

(5) przesłuchujesz Supermana /zdjęcie #1/ lub grasz finał Pucharu Świata w szachach /zdjęcie #2/  :)

A o najbardziej ekstremalnym wykorzystaniu Folii Lustro Weneckie przeczytasz tutaj :)

Folia Wenecka na Budynku w Poznaniu
OGT Installed by - Hosso Koszalin 202106.jpg
bottom of page