top of page

Lustrzane Folie Okienne a Bezpieczeństwo Fauny i Flory (Roślin i Ptaków)

Zaktualizowano: 2 lis 2022

Dziś omawiamy dwie podstawowe kwestie "środowiskowe" wokół Folii Okiennych:

Rośliny a Folia Przeciwsłoneczna

1. Czy przeszkadzają roślinom?

2. Czy są niebezpieczne dla ptaków?


Na szczęście odpowiedź na oba te pytania brzmi "nie", ale jeśli chcesz wiedzieć więcej, czytaj dalej :)


Pytanie o komfort roślin w pomieszczeniach chronionych Folią pojawia się niezwykle często. Jest zupełnie zrozumiałe -- jeśli Folia Przeciwsłoneczna skutecznie chłodzi wnętrze, to musi odbijać promienie słońca jakiejś ich części nie wpuszczać do wnętrz. Co to oznacza dla roślin, kwiatów i ogólnie 'przyrody' w środku budynku?


Na szczęście zupełnie nic. Folia Okienna jest skonstruowana na podstawie konkretnych filtrów, które redukują (obniżają lub zupełnie eliminują) poszczególne promienie zawarte w świetle słońca. Dla przykładu, Folia może mieć filtr na blask słońca, ale nie na odbicie temperatury. Rośliny - wszystkie, tj. od małych roślin doniczkowych po największe drzewa - w procesach fotosyntezy i wzrostu korzystają z promieni IR, a więc podczerwieni. Wbrew obiegowym opiniom, nie czerpią w ogóle z promieni UV (ultrafioletowych), a to te Folia redukuje w bardzo dużym stopniu (99% i więcej). Folie Okienne co prawda redukują część promieni IR, ale w stopniu zupełnie nieistotnym z punktu widzenia roślin w pomieszczeniach. W innych słowach: po zamontowaniu Folii Okiennej, do kwiatów i innej flory we wnętrzach wciąż dochodzi 100% promieni IR, których potrzebują do wzrostu.


Dochodzi więc do dość komfortowej sytuacji, w której Folia Przeciwsłoneczna zredukuje niepożądane efekty w środku: blaknięcie materiałów wskutek promieni UV, nadmierny blask, temperaturę - ale jednocześnie "zostawi w spokoju" swobodny wzrost roślin. Jedynym wyjątkiem są Folie IR, specjalnie wyposażone w mocny filtr na podczerwień i stosowanie do blokowania rozwoju roślin np. na basenach (glony). To jednak rzadko stosowany typ Folii i większość Domów, Mieszkań czy Firm nie będzie miało z nim styczności.


W naszej Sekcji Pytań i Odpowiedzi (pytanie nr 9) napisaliśmy zresztą, że Folia przeszkadzająca roślinom miałaby niezwykle marne szanse powodzenia na rynku w oczach Klientów - tych domowych i tych firmowych również.


Drugie pytanie "ekologiczne", które słyszymy w Armolan Poland niezwykle często (i również bardzo słusznie), to pytanie o bezpieczeństwo ptaków po założeniu Folii z mocnym Efektem Lustrzanym czy też Weneckim. Jak wiadomo, ptaki giną od okien w ogromnych ilościach - ten artykuł BBC wskazuje na porażającą liczbę między 100 milionów a miliard (!) ptaków rocznie, ginących wskutek kontaktu z przeszkleniami. Makabra. Jedynie dwa inne czynniki działalności człowieka zabijają więcej ptactwa: koty (trzymane w domach) oraz zanieczyszczenie powietrza.


Dość logiczne zatem jest podejrzenie, że po założeniu mocnej Folii Lustrzanej ryzyko dla ptaków wzrasta, gdyż widzą jeszcze wyraźniejszą "wolną przestrzeń" do przefrunięcia. Na szczęście jest odwrotnie: większość Folii Lustrzanych od zewnątrz wygląda jak idealne lustro, a więc również jak tafla wody - a ptaki w zdecydowanej większości mają genetycznie zakodowany strach przed wlatywaniem w jeziora czy rzeki (pewnie takiego instynktu nie mają ptaki polujące na ryby, np. rybitwy czy mewy, ale te gatunki rzadko można spotkać w miastach). Folia zatem, choć nieznacznie, to jednak pomaga ptakom w unikaniu wielkiego ryzyka, jakim jest kontakt z szybą przy dużej prędkości.


Co ciekawe jednak, część naszych Klientów dodatkowo "dmucha na zimne" i tam gdzie to możliwe i praktyczne, przykleja na zafoliowane szyby odstraszające naklejki. Przykład takiego zabezpieczenia poniżej: przeszklony taras kawiarni w centrum handlowym, po montażu Folii Armolan M20 XT, Klient zabezpieczył dodatkowo kilkoma naklejkami z każdej strony. Bardzo mądre, proekologiczne i do tego ładne estetycznie rozwiązanie.


Podsumowując zatem: Folie Lustrzane i Przeciwsłoneczne, oprócz wielu zalet mają też swoje wady, jak każde rozwiązanie mające na celu poprawę komfortu życia we wnętrzach. Na szczęście zagrożenie dla fauny i flory do nich nie należy i jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni :)


Jeśli w kwestii poruszonej w tym wpisie, lub każdej innej, masz do nas jakiekolwiek pytania, napisz lub zadzwoń na dane z zakładki Kontakt. Jesteśmy do Twojej dyspozycji dla doboru modelu Folii, konsultacji montażu i wszelkiego doradztwa technicznego. Mamy ponad 15 lat doświadczenia w branży i chętnie się nim dzielimy.

1162 wyświetlenia1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page