top of page

Lustrzane Folie Okienne a Bezpieczeństwo Fauny i Flory (Roślin i Ptaków)

Zaktualizowano: 2 lis 2022

Dziś omawiamy dwie podstawowe kwestie "środowiskowe" wokół Folii Okiennych:

Rośliny a Folia Przeciwsłoneczna

1. Czy przeszkadzają roślinom?

2. Czy są niebezpieczne dla ptaków?


Na szczęście odpowiedź na oba te pytania brzmi "nie", ale jeśli chcesz wiedzieć więcej, czytaj dalej :)


Pytanie o komfort roślin w pomieszczeniach chronionych Folią pojawia się niezwykle często. Jest zupełnie zrozumiałe -- jeśli Folia Przeciwsłoneczna skutecznie chłodzi wnętrze, to musi odbijać promienie słońca jakiejś ich części nie wpuszczać do wnętrz. Co to oznacza dla roślin, kwiatów i ogólnie 'przyrody' w środku budynku?


Na szczęście zupełnie nic. Folia Okienna jest skonstruowana na podstawie konkretnych filtrów, które redukują (obniżają lub zupełnie eliminują) poszczególne promienie zawarte w świetle słońca. Dla przykładu, Folia może mieć filtr na blask słońca, ale nie na odbicie temperatury. Rośliny - wszystkie, tj. od małych roślin doniczkowych po największe drzewa - w procesach fotosyntezy i wzrostu korzystają z promieni IR, a więc podczerwieni. Wbrew obiegowym opiniom, nie czerpią w ogóle z promieni UV (ultrafioletowych), a to te Folia redukuje w bardzo dużym stopniu (99% i więcej). Folie Okienne co prawda redukują część promieni IR, ale w stopniu zupełnie nieistotnym z punktu widzenia roślin w pomieszczeniach. W innych słowach: po zamontowaniu Folii Okiennej, do kwiatów i innej flory we wnętrzach wciąż dochodzi 100% promieni IR, których potrzebują do wzrostu.


Dochodzi więc do dość komfortowej sytuacji, w której Folia Przeciwsłoneczna zredukuje niepożądane efekty w środku: blaknięcie materiałów wskutek promieni UV, nadmierny blask, temperaturę - ale jednocześnie "zostawi w spokoju" swobodny wzrost roślin. Jedynym wyjątkiem są Folie IR, specjalnie wyposażone w mocny filtr na podczerwień i stosowanie do blokowania rozwoju roślin np. na basenach (glony). To jednak rzadko stosowany typ Folii i większość Domów, Mieszkań czy Firm nie będzie miało z nim styczności.


W naszej Sekcji Pytań i Odpowiedzi (pytanie nr 9) napisaliśmy zresztą, że Folia przeszkadzająca roślinom miałaby niezwykle marne szanse powodzenia na rynku w oczach Klientów - tych domowych i tych firmowych również.


Drugie pytanie "ekologiczne", które słyszymy w Armolan Poland niezwykle często (i również bardzo słusznie), to pytanie o bezpieczeństwo ptaków po założeniu Folii z mocnym Efektem Lustrzanym czy też Weneckim. Jak wiadomo, ptaki giną od okien w ogromnych ilościach - ten artykuł BBC wskazuje na porażającą liczbę między 100 milionów a miliard (!) ptaków rocznie, ginących wskutek kontaktu z przeszkleniami. Makabra. Jedynie dwa inne czynniki działalności człowieka zabijają więcej ptactwa: koty (trzymane w domach) oraz zanieczyszczenie powietrza.


Dość logiczne zatem jest podejrzenie, że po założeniu mocnej Folii Lustrzanej ryzyko dla ptaków wzrasta, gdyż widzą jeszcze wyraźniejszą "wolną przestrzeń" do przefrunięcia. Na szczęście jest odwrotnie: większość Folii Lustrzanych od zewnątrz wygląda jak idealne lustro, a więc również jak tafla wody - a ptaki w zdecydowanej większości mają genetycznie zakodowany strach przed wlatywaniem w jeziora czy rzeki (pewnie takiego instynktu nie mają ptaki polujące na ryby, np. rybitwy czy mewy, ale te gatunki rzadko można spotkać w miastach). Folia zatem, choć nieznacznie, to jednak pomaga ptakom w unikaniu wielkiego ryzyka, jakim jest kontakt z szybą przy dużej prędkości.


Co ciekawe jednak, część naszych Klientów dodatkowo "dmucha na zimne" i tam gdzie to możliwe i praktyczne, przykleja na zafoliowane szyby odstraszające naklejki. Przykład takiego zabezpieczenia poniżej: przeszklony taras kawiarni w centrum handlowym, po montażu Folii Armolan M20 XT, Klient zabezpieczył dodatkowo kilkoma naklejkami z każdej strony. Bardzo mądre, proekologiczne i do tego ładne estetycznie rozwiązanie.


Podsumowując zatem: Folie Lustrzane i Przeciwsłoneczne, oprócz wielu zalet mają też swoje wady, jak każde rozwiązanie mające na celu poprawę komfortu życia we wnętrzach. Na szczęście zagrożenie dla fauny i flory do nich nie należy i jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni :)


Jeśli w kwestii poruszonej w tym wpisie, lub każdej innej, masz do nas jakiekolwiek pytania, napisz lub zadzwoń na dane z zakładki Kontakt. Jesteśmy do Twojej dyspozycji dla doboru modelu Folii, konsultacji montażu i wszelkiego doradztwa technicznego. Mamy ponad 15 lat doświadczenia w branży i chętnie się nim dzielimy.

2011 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


Unknown member
Aug 17, 2023

Dziękuję za artykuł. Ale szczerze mówiąc, dodałbym kilka wysokiej jakości zdjęć do twojego artykułu, aby pokazać przykłady pracy. Ale ważne jest, aby używać wysokiej jakości treści wizualnych. Możesz spróbować użyć nagie dziewczyny zdjęcia z jednego słynnego zdjęcia stockowego. Można tam znaleźć wiele unikalnych zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Pozwoli to na większe zainteresowanie użytkowników i uzyskanie dodatkowego zysku.

Like
bottom of page