FAQ - Najczęstsze Pytania o Folie Okienne

jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytanie, napisz do nas na info@lustro-weneckie.pl

1. Jaki efekt mogą stworzyć Folie Okienne?

Istnieje kilka typów Folii Okiennych. Te przedstawione na tej stronie tworzą głównie efekt lustrzany (Lustra Weneckiego) oraz bardzo silny efekt odbicia ciepła i promieni słonecznych, bez zbytniego przyciemnienia wnętrz. 

Inne główne typy Folii to Antywłamaniowe (efekt ochrony szkła przed zbiciem) oraz Matowe (blokada widoczności w obie strony). Jest jeszcze osobny typ Folii PP, dedykowanych do montażu na świetliki dachowe. 

2. Czy Folia mocno wychłodzi moje wnętrze?

Tak, dzięki zawartemu w Folii poliestrowi odbicie energii cieplnej faktycznie jest bardzo wysokie. W upalne, letnie dni, daje to gwarancję obniżki temperatury o co najmniej 5-6 °C, a często udaje się schłodzić pomieszczenia jeszcze mocniej.

Najwyższe parametry redukcji ciepła posiada Folia Armolan M20 XT, a w dalszej kolejności - jaśniejsza Armolan M35 XT

3. Czy Folię na Okna można montować samemu?

Folię zdecydowanie można montować samodzielnie. Jeśli do instalacji podejdą 2 osoby, nie powinien on sprawić większych trudności (zwłaszcza, że do przesyłki Folii dołączamy zawsze szczegółową instrukcję).
Wyjątkiem są Folie Antywłamaniowe, które z racji na swoją rolę są aż 6-krotnie grubsze od klasycznych Folii Lustrzanych.
W tym przypadku zalecane jest zlecenie montażu profesjonalnej ekipie.


 

Każda Folia Lustrzana ma swoją wersję wewnętrzną i zewnętrzną. Obie wersje dają ten sam efekt (termiczny i wizualny), ale jeśli to możliwe - zawsze lepiej montować Folię na zewnątrz. 
 

Folia zewnętrzna lepiej chroni okna, gdyż odbija energię cieplną i słoneczną przed jej dotarciem na powierzchnię szkła. To wydłuża żywotność okien, jednocześnie zapobiegając ich nagrzewaniu.
Montaż wewnętrzny polecamy tylko wtedy, gdy nie ma możliwości instalacji Folii od zewnątrz. Zdecydowanie odradzamy montaż wewnętrzny na dużych, zespolonych oknach wystawionych na mocne światło.

4. Czy Folię lepiej zakładać od środka, czy od zewnątrz?

5. Ile czasu wytrzyma Folia Przeciwsłoneczna na moich oknach? Jaka jest gwarancja producenta?

Gwarancja fabryczna na Folie Lustrzane wynosi 5 lat. Wyjątkiem jest Folia montowana na oknach skośnych (np. dachowych) - wtedy gwarancja wynosi 3 lata (chodzi głównie o zaleganiu śniegu na oknach w miesiącach zimowych). 

W rzeczywistości, Folia powinna wytrzymać mniej więcej 2 razy dłużej (tj. 9 - 10 lat). Po tym okresie, Folię można bezpiecznie zdjąć bez żadnych szkód dla okien i innych elementów elewacji. 

6. Czy Folia Lustro Weneckie będzie działać cały czas?

Efekt Lustra Weneckiego utrzyma się na pewno przez cały dzień (tzn. przy świetle dziennym), nawet przy zapalonym świetle w środku.

 

Efekt zniknie natomiast po zapaleniu światła w nocy. Nie istnieje Folia, która jest w stanie dać efekt lustrzany / wenecki również po zmroku - doskonale pokazuje to ten materiał na YouTube.

7. Czy Folia mocno zaciemni pomieszczenia?

Nie - nawet najciemniejsza z Folii Lustrzanych nie zabierze więcej niż 8-10% światła.

Folie Lustrzane typu M35 XT oraz M50 XT zabierają tak mały procent światła widzialnego, że nie wychwyci tego ludzkie oko. Jeśli więc Twoim wymogiem jest utrzymanie jasności w środku po montażu Folii, te modele będą dla Ciebie najlepsze.  

8. Ile występuje typów Folii Lustrzanej i Przeciwsłonecznej?

Folie Lustrzane występują w kilkunastu różnych typach, ale zdecydowana większość montaży (ok. 95%) jest realizowana przy użyciu dwóch typów: Armolan M20 XT oraz Armolan M35 XT.

Dzieje się tak dlatego, że te 2 modele łączą w sobie bardzo skuteczny efekt lustrzany oraz silne odbicie promieni cieplnych. Działają więc jako Folia Lustrzana i Przeciwsłoneczna jednocześnie.

Pozostałe typy Folii są często albo zbyt jasne, albo zbyt ciemne na potrzeby mieszkań, biur, hal przemysłowych i biurowców. Montaże realizowane przy ich użyciu mają raczej charakter prac pod specyficznie wymagany efekt, np. radykalne zaciemnienie wnętrza lub konkretny efekt kolorystyczny.

9. Czy założenie Folii będzie przeszkadzać roślinom wewnątrz budynku?

Nie - założenie Folii nie wpływa na przepuszczalność promieni słonecznych potrzebnych kwiatom i innym roślinom.

Folie Lustrzane blokują 99% promieni tzw. UV1 (ultrafiolet odpowiedzialny za blaknięcie mebli, tkanin itp.), ale przepuszczają prawie 100% promieni UV2 (z których korzystają rośliny).  

10. Czy Folię można będzie bezproblemowo zdjąć po jakimś czasie?

Oczywiście. Folia jest wyprodukowana z myślą o używaniu na oknach przez ok. 8 - 10 lat. Po tym czasie (lub rzecz jasna wcześniej, jeśli zajdzie potrzeba) Folię można zdjąć poprzez zerwanie, bez żadnego uszczerbku dla okien. Po zerwaniu na powierzchni szyby może jedynie pozostać sporo resztek kleju, który należy usunąć (zeskrobać) przy pomocy żyletek nierysujących szkła. 

jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytanie, napisz do nas na info@lustro-weneckie.pl